Usta Analistler: Altın Fiyatları, Haftaya Bu Seviyelerde Olabilir!

telegram

Analistlere göre, daha agresif bir Federal Rezerv toplantı tutanaklarına yanıt olarak altın fiyatları, bu hafta 35 dolardan fazla harcadıktan sonra piyasalarda şahin hissiyat zirvede olabilir. Analistler bu durumu, altın boğaların yakından takip ettiğine dair olumlu bir sinyal olarak değerlendiriyor.

kripto para robotu

FOMC tutanaklarında şahin duruş hakim

Bu hafta altın piyasasını sarsan büyük haber, ‘sıkı’ bir ABD işgücü piyasasının ve sorunlu enflasyonun daha hızlı faiz artırımları ve bilanço küçülmesi gerektirebileceğini gösteren Fed’in Aralık ayı toplantı tutanaklarıydı.

Tutanaklarda, “Katılımcılar genel olarak, ekonomi, işgücü piyasası ve enflasyona ilişkin bireysel görünümleri göz önüne alındığında, politika faiz oranını katılımcıların daha önce tahmin ettiğinden daha erken veya daha hızlı bir şekilde artırmanın garanti altına alınabileceğini belirtti” ifadelerine yer verildi. Ayrıca “Bazı katılımcılar, politika faiz oranını artırmaya başladıktan hemen sonra, Federal Rezerv’in bilançosunu küçültmeye başlamanın uygun olabileceğini de belirttiler” ifadesiyle daha şahin bir tutuma işaret ettiler.

Bart Melek: Altın fiyatları 40-50 dolar arasında bir ralli yapabilir

Analistler, Aralık ve Ocak aylarında Omicron vakalarındaki artış göz önüne alındığında, bu görüşün eski tarihli olabileceğine dikkat çekiyor. TD Securities küresel strateji başkanı Bart Melek verdiği bir demeçte, “Omicron’un bir etkisi var. Bunu şimdiden istihdam verilerinde görmeye başladık” yorumunu yapıyor.

Altın fiyatları

ABD tarım dışı maaş bordroları (NFP) Aralık ayında yalnızca 199.000 arttı ve 400.000 olan konsensüs tahminlerinin oldukça altında kaldı. Kasım verileri revize edilerek 249.000 pozisyon eklendi. Bu arada, ABD işsizlik oranı %3,9’a düşerek, %4,1’e düşüş yönündeki piyasa konsensüs beklentilerini geride bıraktı. Bart Melek, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bugün büyük bir hayal kırıklığıydı. Ancak zayıf istihdama rağmen, göreceli fikir birliği, orada hala enflasyonist baskıların olduğu yönünde. Altın fiyatları hala ilk çeyrekte 40-50 dolar arasında bir ralli yapabilir. Ama sonrasında altının daha aşağı kayması muhtemel. Fed’in kısıtlayıcı olacağına dair bir garanti yok. Piyasa, Fed’in sağlam hareket edeceğine inanıyor, ancak yapabileceklerinden pek emin değilim.

Phillip Streible’a göre altın bu satıştan kurtulacak

Blue Line Vadeli İşlemleri baş piyasa stratejisti Phillip Streible, verdiği bir demeçte, makro verilerdeki ve Omicron salgınındaki değişiklikler ışığında, bu hafta Fed’in ne kadar şahin algılandığı konusunda bir zirve yapmış olabileceğini belirtiyor:

Altın bu satıştan kurtulacak. Bu düzeltmeyi tekrar altın almak için kullanıyoruz. Şu anda, aralığının alt kısmında işlem görüyor. Bu fiyat seviyelerinde devreye girmekte fayda var. Ancak hala altını önemli ölçüde daha yükseğe çıkarmak için büyük bir katalizöre sahip değiliz. Yine de şahinliğin zirvesindeyiz.

Altın fiyatları

Edward Moya: Altın fiyatları için 1.770 doları iyi bir destek seviyesi

Bundan sonra piyasalar, “Fed’in 2022’de ne kadar faiz artırımı taahhüdünde bulunabileceği? sorusuyla meşgul olacak. Wall Street şimdi neyin nötr faiz olacağını bulmak için mücadele ediyor. “2022 için şimdiden birkaç faiz artırımı fiyatlandırıldı” diyen OANDA kıdemli piyasa analisti Edward Moya, şu yorumu yapıyor:

Ancak herkes, bilanço akışının bir kısmının gelecekteki faiz artışlarının bazılarının yerini alıp almayacağını merak ediyor. Altın kötü bir hafta geçirdi, ancak 10 yıllık Hazine faizinin %1,53’ten %1,75’e çıktığını düşündüğünüzde çok daha kötü olabilirdi.

Edward Moya, önümüzdeki hafta altın fiyatları için 1.770 doları iyi bir destek seviyesi olarak görüyor.

“Bu durum altını 1.900 dolara yaklaştırmalı”

Gainesville Coins değerli metaller uzmanı Everett Millman, uzun vadeli yatırımcıların hala daha yüksek altın fiyatlarını desteklediğini belirtiyor:

Faiz oranları yükselse bile, yüksek enflasyon nedeniyle yine de reel faizlerin negatif olacak. Bu altın için olumlu. Ayrıca, son iki faiz artırım döngüsünde altın fiyatları, bu artışların başında çok iyi performans gösterdi. Fed bu yıl içinde faizleri artırmaya başladığında bunun bir tekrarını görebiliriz. Bu durum altını 1.900 dolara yaklaştırmalı.

Altın fiyatları

İzlenecek veriler ve etkileri

Önümüzdeki hafta, yakından dikkat edilmesi gereken makro verilerden biri, Çarşamba günü yayımlanması planlanan en son ABD enflasyon rakamları olacak. Piyasa konsensüsü, tüketici fiyat endeksinin Aralık ayında yıllık bazda %7’ye yükseleceğini tahmin ediyor. ING’nin uluslararası baş ekonomisti James Knightley, beklentileri ve etkisini şu şekilde değerlendiriyor:

Önümüzdeki haftanın rakamları, yıllık bazda %7’nin üzerinde kırılan manşet TÜFE’yi ve çekirdek oranın yıllık %5’in oldukça üzerine çıkmasıyla 40 yılın en yüksek seviyesine hızla yaklaştığını gösterecek. Bu, yalnızca faiz oranlarını artırmaya başlaması için Fed üzerindeki baskıyı artıracaktır.

Ayrıca, Perşembe günü planlanan ABD ÜFE ve işsizlik başvuruları ile Cuma günkü ABD perakende satışları kilit rol oynayacak. Piyasalar ayrıca, Salı günü yapılacak Fed Başkanı Jerome Powell’ın ABD Senatosu Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi’ndeki adaylık duruşmasına odaklanacak.

kripto para