USD/JPY, ABD haftalık İlk İşsizlik Başvuruları verilerinin ardından 115,00 seviyesi üzerindeki aylık zirvelerinde işlem görüyor

telegram

USD/JPY paritesi, Kuzey Amerika seansının erken saatleri sırasında yukarı yönlü görünümünü korudu ve en son, 115,15-20 bölgesi civarındaki aylık zirveleri yakınlarında işlem görüyordu.

kripto para robotu

Omicron varyantının korkulandan daha az şiddetli olabileceğine dair işaretlerin yol açtığı iyimserlik, yeni COVID-19 vakalarındaki artışların sürmesinin olumsuz ekonomik etkisine ilişkin endişeleri gidermeye yardımcı oldu. Bu durum, hisse senedi piyasalarındaki son yükselişin devamıyla da açıkça görülürken, yatırımcıların daha riskli olarak algılanan varlıklara yönelik iştahını artırdı.

Paritenin yükselişi, ayrıca 56 milyar dolarlık yedi yıllık tahvil müzayedesine yönelik zayıf talebin ardından ABD Hazine tahvil getirilerindeki gece işlemlerindeki yükselişten de faydalandı. Gösterge 10 yıllık ABD devlet tahvilinin getirisi 29 Kasım’dan bu yana ilk kez %1,56’ya yükseldi ve iki yıllık getiri Mart 2020’den bu yana en yüksek seviyesine tırmandı.

Bu durum, Fed’in gelecek yıl en az üç faiz artırımına işaret eden sıkılaşmacı görünümünün ardından geldi ve ABD dolarına olan talebin canlanmasına yardımcı olarak USD/JPY paritesine ek bir destek sağladı. Bunun dışında paritenin ivmesi, aynı zamanda psikolojik 115,00 seviyesinin üzerinde gelen bazı teknik alımlardan da kaynaklanmış olabilir.

Bununla birlikte USD/JPY paritesi, 2 Aralık’ta dokunduğu 112,60 bölgesi civarındaki aylık dip seviyesinden 250 pipin üzerinde yükseldi ve kazançlarını sürdürmeye hazır görünüyor. Paritenin, yükselen bir kanal direncinin de bulunduğu psikolojik 115,00 seviyesi üzerinde güç kazanmaya devam etmesi, paritenin yapıcı görünüme güven katıyor.

Veri cephesinde ABD’den haftalık İlk İşsizlik Başvuruları 25 Aralık’ta sona eren haftada 208 bin beklentisi karşısında 198 bine düştü. Seansın devamında Chicago Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) verileri takip edilecek. Önemli bir piyasa hareketi yaratacak ekonomik veri eksikliğinde, geniş tabanlı risk hissiyatı ile birlikte ABD Hazine tahvili getirileri ve ABD Doları dinamikleri, paritenin günün devamındaki hareketlerini yönlendirebilir.

kripto para