TCMB’nin 2022 Kur ve Para Politikasında öne çıkanlar

telegram

TCMB 2022 Yılı para ve kur politikası metnini yayımladı. 2022 yılında enflasyon hedeflemesi rejiminin fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde oluşmasını sağlayacak şekilde uygulanmasına devam edileceğini belirten TCMB, TCMB’nin temel politika aracının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı olduğunu belirtti.

kripto para robotu

TCMB zorunlu karşılıklarının fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda destekleyici bir araç olarak kullanılacağı belirtilirken 2022 yılında rezerv opsiyon mekanizmasının tamamen sonlanacağı, yabancı Türk para yükümlülüklerinin maliyetleri artırılırken , Türk lirası mevduat gelişimini destekleyecek mekanizmaların önceliklendirileceği ifade edildi.

Döviz kurları ile ilgili olarak dalgalı döviz kuru rejiminin sürdürüleceğini belirten TCMB, döviz kurları serbest piyasa koşullarında arz ve talep dengesine göre oluşacağını belirtti. Rezervlere yönelik olarak ise TCMB’nin 2022 yılında da piyasa koşullarının uygun olması durumunda rezervlerin arttırılmaya devam edileceği ifade edildi.

kripto para