Petrol fiyatları teknik bir düzeltme içerisine girebilir

telegram

Geçtiğimiz haftalarda omicron varyantına ilşkin gelen olumlu haber akışları, petrol fiyatlarında toparlanma getirmişti. Varyantın diğer varyantlara kıyasla daha hafif hastalığa sebep oluyor olması küresel ortamda risk iştahını artırarak petrol fiyatlarında hızlı bir yükselişe neden olmuştu. Tenik açıdan ortalamalarından uzaklaşan petrolde dönüş sinyali oluştu.

kripto para robotu

Dünya genelinde günlük 2 milyona yaklaşan vaka sayısının kısmi kapanmalara yol açabileceğine ilişkin endişeler petrolde düşüşte etkili oluyor. Kazakistan ve Libya’da yaşanan arz kesintileri ise fiyatların aşağı yönlü seyrini kısıtlıyor. Libya’da Samah ve Dahra sahaları arasındaki bir petrol boru hattında dün başlayan bakım çalışması nedeniyle geçen yıl 1,3 milyon varil olarak gerçekleşen günlük petrol üretimi 729 bin varile geriledi. Kazakistan’da ülkede LPG zamlarını ve sosyoekonomik durumun kötüleştiği gerekçesiyle başlatılan protesto gösterilerinin ardından perşembe günü ülkenin en önemli petrol sahalarından Tengiz’de lojistik sorunlar nedeniyle azaltılan üretimin, dün itibarıyla kademeli olarak artırıldığı bildirildi.

Diğer yandan ABD’de petrol sondaj kulesi sayısının geçen hafta 1 artarak yaklaşık son iki boyunca art arda yükseliş göstermesi, ülkede üretim artışının sürdüğüne işaret ediyor.

kripto para