Ons altın yeni yılda 1800$ üzerinde bulunuyor

telegram

Ons altın 2021 yılının son iki işlem gününde yukarı yönlü bir seyir izleyerek 1804$’dan 1827$’a yükseldi ve seneyi bu seviyede sonlandırdı. Yeni yılın ilk işlem gününde ons altın 1800$ üzerinde seyrini sürdürsede aşağı yönlü bir seyir izliyor. Haftaya 1829$ seviyesinde başlayan ons altın yükselişini sürdüremeyerek TSİ 11:00 itibarıyla 1822 dolara kadar geriledi.

kripto para robotu

Bu hafta ons altın üzerinde hareketlilik yaratabilecek önemli gelişmeler takip edilecek. Noel tatilinin ardından artan vaka sayıları sonrası salgın kaynaklı gelişmeler ons altın üzerinde izlenmeye devam edilecek. Resmi verilere göre dünya genelinde hızla artan vaka sayıları 2 milyonu geçti. ABD’de günlük açıklanan vaka sayısı 500 bini aşarak salgın başından beri en yüksek seviyeyi gördü. Avrupa’da da vaka sayılarının hızla arttığı takip ediliyor. İngiltere, Fransa ve İtalya’da vaka sayıları 100 binin üzerine çıktı.

Veri tarafında ise cuma günü tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. Tarım dışı istihdam verisinin piyasa beklentisi 400 bin kişilik artış olarak gelmesi yönünde. Ayrıca, işsizlik oranının %4,2’den %4,1’e gerilemesi bekleniyor. Açıklanacak olan veriler istihdam piyasasına yönelik bilgi vereceği için ons altın üzerinde etkili olması beklenebilir. İstihdam ve enflasyondaki gelişmeye bağlı olarak 2022 yılının ilk çeyreğinde Fed’in izleyeceği politika ons altın için kritik olacaktır.

Forex analistleri ons altında 200 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1798$’ı ön plana çıkarıyor. Bugünkü satıcılı seyrin devam etmesi halinde 1798$ destek seviyesi takip edilecek. 1798$ üzerindeki seyirlerde ise yukarıda 1842$ direnç seviyesinin izleneceği belirtiliyor.

kripto para