Ons altın enflasyon verisini bekliyor

telegram

Ons altın enflasyon verisini bekliyor. Bugün TSİ 16:30’da açıklanacak olan ABD TÜFE verisi öncesinde ons altın 1824$’da bulunan alçalan kanalını kırmakta zorlanıyor.

kripto para robotu

Dün Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları takip edildi. Powell, ekonominin artık son derece destekleyici politikaya ihtiyaç duymadığını belirtirken, enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek seyretmesi halinde zaman içinde faiz oranlarını daha fazla artırmak zorunda kalabileceklerini belirtti. Enflasyonist baskıların yıl ortasına kadar sürmesi bekleniyor.  Mart ayında varlık alımlarının sonlandırılması sonrası ilk faiz artırımı gerçekleşebilir. Fed, sadece faiz artırmakla kalmayıp, bilançoyu küçültmeye de gidebilir. Fed’in 2022 yılında en az 3 faiz artıracağı ve bilanço küçültmeye başlayacağı beklentisi ons altının yukarı yönlü seyrini engelliyor.

Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları sonrası bugün gözler ABD’de açıklanacak olan aralık ayı TÜFE verisinde olacak. 2021 yılının kasım ayına kadarki süreçte yükseliş eğiliminde olan enflasyon verisi en son kasım ayında %6,8’e yükselmişti. Aralık ayında da yükselişin devam etmesi 2021 yılında enflasyonun %7 olması bekleniyor.

Enflasyon verisi sonrası ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin vereceği tepki ons altın için önemli olacak. Geçen hafta %1,50 seviyelerinden %1,80 seviyesine kadar yükselen uzun vadeli tahvil faizi ons altın üzerinde baskı yaratmıştı. Bu hafta %1,73 seviyesine kadar gerilemesi ile ons altında da 1800$ üzerinde seyirler takip ediliyor.

Forex analistleri 1800$ üzerinde yukarı yönlü eğilimin devam edebilmesi için 1824$’da bulunan alçalan kanalın aşılması gerektiğini belirtiyor. 1824$’ın üzerinde ons altında 1830$ ve 1845$ direnç seviyeleri takip edilecek. 1800$ altında ise ons altının teknik görünümü bozulabilir ve aşağıda 1785$ destek seviyesi takip edilebilir.

kripto para