Neler Yaşanıyor? İşte Bitcoin İçin İzlenecek Gelişmeler!

telegram

Ukrayna krizi kripto para piyasasına çift haneli yansıdı

Altın, döviz, hisse senedi ve petrol piyasalarının yanı sıra kripto para piyasası, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri harekatından ciddi şekilde etkilendi. Batılı ülkeler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini durdurmayı reddetmesinin ardından Rusya’ya daha fazla yaptırım uygularken, Ukrayna’daki durumun azalma belirtisi göstermemesine rağmen Bitcoin hafta sonu boyunca 38-40 bin dolar aralığında kaldı. Hafta sonu başlamadan önce yatay bir aralıkta işlem gören Bitcoin, dün kısa bir süreliğine 40 bin doları aştı ve Pazar günü itibariyle 39 bin 50 doların üzerinde işlem görüyor.

kripto para robotu

Bitcoin’in son zamanlarda borsaya güçlü bir benzerliği olduğu keşfedildi. Cuma günü borsanın fırtınası geçti ve Rusya’nın Ukrayna’da askeri olarak ilerleyeceği tahminleri sayesinde toparlanma başladı. Bu toparlanma sonucunda Bitcoin’in kayıpları da silindi. Sonuç olarak, Bitcoin bu haftanın başında görülen seviyelere geri döndü. Merkezi ABD’de bulunan bir finans haber servisi olan Bloomberg’e göre, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri saldırısı tahmin edilenden daha yavaş oldu. Ayrıca, Rusya ile Ukrayna arasında planlanan müzakereler ateşkes olasılığını artırabilir.

Bu hafta Bitcoin için hangi gelişmeler takip edilmeli?

Önümüzdeki dönemde piyasalar savaşın gidişatını yakından takip edecek. Genişletilmiş çatışma beklentisinin artması durumunda piyasalar ciddi şekilde etkilenebilir. Batılı ülkelerin Rus bankalarına yönelik artan yaptırımları, Rus ekonomisine paralel olarak Avrupa ekonomisini de etkileyebilir. Sonuç olarak, piyasa katılımcıları Bitcoin dahil olmak üzere daha riskli varlıkları terk edebilir.

Bitcoin'de Kritik Anlar: 3 Analist, Bu Seviyeleri Bekliyor!

Benzer şekilde, ekonomide önemli bir gerileme yaşanırsa, para politikasını sıkılaştırmayı planlayan merkez bankaları daha şahinleşebilir. Mart ayında Fed’in faiz oranlarını artırması bekleniyordu. Sıkılaştırma döngüsünün hızlanması ve merkez bankalarının şahinliği nedeniyle kripto ve menkul kıymet piyasaları da risk altında. Öte yandan, savaş hem Ukrayna’da hem de Rusya’da birçok madencinin üretkenliğine zarar verdi. Sonuç olarak, Bitcoin madenciliği de düştü. Ukrayna’daki bazı maden sahalarının hala savaş bölgelerinde olduğu ve kapatılması gerektiği söylendi. Ayrıca, potansiyel tehlike bölgelerindeki tesisler taşındı.

kripto para