Merkez Bankası: Enflasyondaki yükselişe en belirgin katkı temel mal ve gıda alt grubundan

telegram

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), TÜİK tarafından açıklanan ve 19 yılın zirvesine yükselen yüzde 36,1’lik enflasyona ilişkin fiyat değerlendirmesi raporunu yayımladı. TCMB’den yapılan açıklamada kur geçişkenliğine dikkat çekilirken, yıllık enflasyon tüm ana gruplarda yükseldiği, enflasyondaki yükselişe en belirgin katkının temel mal ve gıda alt grubundan geldiği belirtildi.

kripto para robotu

Banka uyguladığı para politikasının TL’deki değer kaybının asıl nedeni olduğundan yüksek aralık enflasyonu değerlendirme notunda bahsetmedi.

Merkez Bankası’nın yayımladığı raporun özet kısmı aşağıda:

Tüketici fiyatları Aralık ayında yüzde 13,58 oranında artmış, yıllık enflasyon 14,77 puan yükselişle 2021 yılını yüzde 36,08 seviyesinde tamamlamıştır. Yıllık enflasyon tüm ana gruplarda yükselmiş, enflasyondaki yükselişe en belirgin katkı temel mal ve gıda alt grubundan gelmiştir. Bu dönemde birçok kalem üzerinde döviz kuru gelişmelerinin yansımaları hissedilirken, kur geçişkenliğinin yüksek olduğu temel mal grubunda fiyatlar özellikle dayanıklı tüketim malları öncülüğünde yüksek bir oranda artmıştır. Dayanıklı tüketim malları arasında da otomobil fiyatlarındaki artış dikkat çekmiştir.

“Türk Lirası’ndaki değer kaybı neticesinde üretici fiyatları kaynaklı baskılar oldukça güçlü seyretmiştir”

Gıda grubunda yıllık enflasyon taze meyve ve sebze kalemlerinde görece daha ılımlı seyrederken, girdi maliyetlerinin etkisiyle taze meyve ve sebze dışı kalemlerde kayda değer bir oranda yükselmiştir. Uluslararası enerji fiyatlarında bu dönemde gerileme izlenirken, döviz kuru gelişmelerinin yansımalarıyla başta akaryakıt, tüp gaz ve kömür olmak üzere yurt içi enerji fiyatlarındaki artışlar devam etmiştir. Hizmet grubunda da yükselişler genele yayılırken, bilhassa lokanta-otel grubu fiyatlarındaki hızlanma gıda enflasyonundaki görünümün de etkisiyle belirgin olmuştur. Türk lirasındaki değer kaybı, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir ile tedarik zincirlerinde devam eden aksamalar neticesinde üretici fiyatları kaynaklı baskılar oldukça güçlü seyretmiştir. Bu görünüm altında, B ve C göstergelerinin yıllık enflasyonları ve ana eğilimleri belirgin bir yükseliş göstermiştir. 

kripto para