Kripto varlık ekosisteminde 2022 beklentileri ne yönde?

telegram
BARBAROS GÖRGÜ

kripto para robotu

2021 yılının ilk yarısında NFT rüzgarını arkasına alan kripto para evreni, yılın sonuna doğru Metaverse ile heyecanlandı. Yıl içerisinde Web3, Gamefi, DAO gibi birçok konsept ve buna bağlı projelere ilgi artarken regülasyon haberiyle kripto evreninde soru işaretleri de çoğaldı.

Peki 2022’de beklentiler ne yönde?

Akademisyen ve uzmanların 2022’deki ortak beklentisi kripto varlık evreninde regülasyonların hızlanacağı, yeni konsept ve kavramların teori aşamasından artık uygulama aşamasına geçileceği yine heyecanlı bir yıl olacağı yönünde.

“Devletler mevcut finans sistemini korumak için zaman kazanmaya çalışacak”

Kadir Has Üniversitesi / İsmail Hakkı Polat

 

Kripto para ekosistemi ve piyasaları için 2021 yılı oldukça dalgalı geçti. Bitcoin’in üçüncü yarılanma döneminin 2021 yılında gelmiş olması büyük beklentiler yarattı. Ancak yıl içinde Çin’in madencilik unsurlarını ülkeden atması ayrıca piyasalara alım satımlarda yasaklamalar getirmesi, Çin’in artık burada etkin bir pazar ya da oyuncu olmasını ortadan kaldırdı.

 

Buradaki madencilik bilişim gücü artı alım-satım yatırımları yavaş yavaş başka ülkelere kaydı özellikle Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Kazakistan gibi. Devamında Microstrategy, Tesla gibi kurumların yine satın almalara devam etmesi oldukça ilginç bir konjonktür yarattı. Onun dışında El Salvador’da Bitcoin’i yeni bir resmi para birimi olarak ilan etmesi ve bu konuda kripto para girişimcilerine kucak açması aslında yeni bir hikayenin de başlamasına yol açtı.

 

 

2022 yılında bu konjonktür içinde başlıyoruz. 2022 aslında bir tarafta özellikle pandemi sonrası gelen yüksek enflasyon ve hayat pahalılığı ile mücadele, aynı zamanda istihdam alanlarında kol gücünün azalması ve dijital güce önem vermesiyle bir dönüşüm yılı. Bu dönüşümde devletlerin kripto paraları karşılarına mı alacakları yoksa arkalarını mı alacakları aslında kritik olacak.

 

Ancak gördüğümüz kadarıyla devletler mevcut sistemlerini korumak uğruna kripto paralarda biraz daha onları kripto varlık sınıfına sıkıştırarak biraz zaman kazanmaya çalışacaklar.

 

Amerika Birleşik Devletleri tabii ki dünyada para sisteminin ve akışının en belirleyici aktörü. Onun ilan edeceği piyasa düzenlemeler artı bununla beraber gelecek parasal düzenlemeler bence işte ilk planda 2022’de en çok heyecan yaratacak ve piyasaları biraz da allak bullak edecek. Ama onun yanı sıra Çin’deki dijital yuan kullanımı ve pandemi sonrası diğer ülke ekonomilerinde bir kredi unsuru olarak doları bypass ederek kullanılma azmi bir kırılma noktası yaratabilir. Aynı zamanda bir rekabeti de tetikleyebilir.

 

 

Ekosistem için bence en belirleyici olacak şey ABD Borsa ve Menkul Kıymetler Komisyonu’nun açıklayacağı düzenleme silsilesi olacak çünkü diğer ülkelerde biraz buna bakarak aslında hizaya gelecekler.

 

Önümüzdeki dönemin ana şemsiye kavramı Metaverse olacak ama NFT’ler bir unsur olarak oradaki taklit edilemezlik, sahiplik, mülkiyet kavramlarının anahtarları olacak.

kripto para