HAFTAYA BAKIŞ-İşsizlik oranı, cari denge ve Hazine ihaleleri öne çıkacak

telegram

Piyasaları hem yurt içinde, hem de yurt dışında yoğun veri akışının yaşanacağı bir hafta bekliyor.

kripto para robotu

Yurt içinde işgücü istatistikleri, ödemeler dengesi, Hazine ihaleleri ve Piyasa Katılımcıları Anketi daha önce çıkıyor.

Yurt dışında ise Çin ve ABD enflasyon, Euro Bölgesi ve İngiltere sanayi üretimi rakamları analistlerin daha dikkatle izleyeceği veriler olacak.

***10 Ocak Pazartesi***

-Yurt İçi Gündem-

Haftanın ilk gününe yurt içinden gelecek önemli bir veriyle başlanacak. Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) Kasım ayına ilişkin işgücü rakamlarını açıklayacak. Bir önceki ay mevsimsel düzeltilmiş verilerle işsizlik oranı yüzde 11,2 olarak açıklanmıştı (10.00).

İstanbul Sanayi Odası(İSO) ve IHS Markit işbirliğinde Türk sanayisini çevreleyen küresel ortamın değerlendirilmesini amaçlayan İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi Aralık ayı verisi de aynı saatte yayımlanacak. Endeks Kasım ayında 55,1 seviyesinde gelmişti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yılın ilk ihalelerini gerçekleştirecek. Hazine, 12 aylık kuponsuz tahvili ilk kez piyasaya sunarken, 5 yıllık sabit kuponlu tahvili yeniden ihraç edecek.

Hazine’den gelecek diğer veri ise Aralık ayına ilişkin iç borçlanma istatistikleri olacak. İç borçlanmanın ortalama maliyeti, vadesi ve iç borç çevirme oranları açıklanacak (17.30).

-Yurt Dışı Gündem-

Asya-Avustralya
—————

Asya piyasalarında öne çıkan bir veri bulunmazken, Malezya’dan gelecek sanayi üretimi ve işsizlik oranı verileri takip edilecek (07.00).

Avustralya’da beklenen ilk veri Kasım ayına ilişkin inşaat onayları olacak. İnşaat onayları bir önceki ay yüzde 12,9 düşüş göstermişti (03.30). Ülkede Aralık ayına ilişkin rezerv verileri de Avustralya Merkez Bankası(RBA) tarafından açıklanacak (08.30).

Avrupa
——

Euro Bölgesi’nde yatırımcısı güvenini ölçen ve Sentix tarafından hesaplanan Yatırımcı Güven Endeksi verisi takip edilecek. Aralık ayında Endeks 13,5 puan seviyesinde açıklanmıştı. Endeks, yatırımcıların 2022 yılına bakışı için ilk veri olması açısından önem taşıyor (12.30).

Euro Bölgesi için beklenen diğer veri Kasım ayı işsizlik oranı olacak. Bölgede işsizlik oranı Ekim ayında yüzde 7,3 olmuştu (13.00). Piyasalar işsizlik oranının yüzde 7,2’ye ineceğini tahmin ediyorlar.

İsveç, Finlandiya, Danimarka ve Yunanistan sanayi üretimi, Norveç ve Litvanya enflasyonu, Avrupa’da izlenecek diğer veriler olacak.

Günün tek faiz kararı Romanya Merkez Bankasından gelecek. Banka’nın faiz artırımına devam ederek, 25 baz puan daha bir yukarı hareket yapacağı tahmin ediliyor.

Amerika
——-

ABD’de analistler Kasım ayına ilişkin toptan stok verilerini takip edecekler. Stok verileri geriden geldiği için çok öne çıkmasa da, piyasalar tarafından izlenecek. Ekim ayında stoklarda yüzde 2,3 artış yaşanmıştı.

Conferance Board İstihdam Trend Endeksi, New York Fed tarafından açıklanan tüketici enflasyon beklentisi, gündemde yer alan diğer veriler olacak.

ABD’de 13 ve 26 haftalık bono ihaleleri de takvimde yer alıyor.

***11 Ocak Salı***

-Yurt İçi Gündem-

Haftanın ikinci günü piyasaları önemli bir gündem maddesi bekliyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) Kasım ayına ilişkin ödemeler dengesi verilerini yayımlayacak. Analistler son üç aydır fazla veren cari işlemler hesabının bu kez açık vereceğini düşünüyorlar. ForeksHaber’in anketine katılan 13 ekonomistin Kasım ayı cari işlemler medyan tahmini 2 milyar 200 milyon dolar, ortalama tahmini ise 1 milyar 241 milyon dolar açık oldu (10.00).

Aynı saatte açıklanacak bir diğer veri TÜİK’ten gelecek Kasım ayı inşaat maliyetleri olacak. İnşaat maliyetleri Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 4,75, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 41,93 artış göstermişti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK), 2021 yılı Ocak-Kasım dönemine ilişkin finansal kiralama, faktoring ve tüketici finansmanı şirketlerinin verilerini açıklayacak (14.00).

Hazine ve Maliye Bakanlığı, haftanın diğer iki ihalesini gerçekleştirecek. Hazine bu kez 5 yıl vadeli TLREF’e endeksli tahvili ilk kez satışa sunarken, 7 yıl vadeli değişken faizli tahvili yeniden piyasaya çıkaracak.

-Yurt Dışı Gündem-

Asya-Avustralya
—————

Asya’dan ilk önemli veri Güney Kore’den gelecek. Ülkede Kasım ayına ilişkin cari işlemler hesabı verileri açıklanacak. Cari işlemler dengesi Ekim ayında 6,95 milyar dolar fazla vermişti (02.00).

Japonya’da Aralık ayının ilk 20 günü için ticaret rakamları, döviz rezervleri verileri yayımlanacak (02.50).

Avustralya’da Kasım ayına ilişkin perakende satışlar ve dış ticaret rakamları aynı saatte ekrana düşecek (03.30)

Japonya’dan gelecek son veri ise Kasım ayına ilişkin Öncü Göstergeler Endeksi ilk rakamları olacak (08.00).

Japonya Tokyo Borsası “Ulusal Kurtuluş Günü” nedeniyle kapalı olacak.

Avrupa
——

Günün ilk verileri erken saatlerde İngiltere tarafından gelecek. BRC-KPMG perakende satışlar ve Barclayscard tüketici harcamaları verileri açıklanacak (03.01).

Sabah saatlerinde Hollanda’dan Aralık ayı enflasyon verileri izlenecek. Hollanda’da Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık yüzde 5,2 seviyesine kadar yükselmişti (08.30).

İspanya’da Kasım ayına ilişkin sanayi üretimi ve İtalya’nın perakende satışları, analistlerin takip edeceği diğer veriler olacak (11.00, 13.00).

İngiltere 4 yıl vadeli ihaleye çıkarken, Almanya enflasyona endeksli tahvil ihalesi gerçekleştirecek.

Amerika
——-

ABD’de veri bakımından zayıf bir gün piyasaları bekliyor. NFIB Küçük İşletmeler İşimserlik Endeksi, günün açıklanacak tek verisi olacak . Endeks en son 98,4 seviyesinde açıklanmıştı (14.00).

Kansas City Fed Başkanı Esther George, Central Exchange etkinliğinde ekonomi ve para politikası görünümü hakkında konuşacak (17.30).

ABD’de Senato Bankacılık Komitesi üyeleri, ABD Başkanı Biden’in Jerome Powell’ın 4 yıllık bir süre için yenide Fed başkanlığına, Lael Brainard’ı ise Fed başkan yardımcılığına aday göstermesini yapacağı oturumlar ile değerlendirecekler (18.00).

ABD’nin 3 yıllık tahvil ihalesi analistler tarafından yakından takip edilecek. Bir önceki 3 yıllık ihalede ortalama faiz yüzde 1,00 seviyesinde gerçekleşmişti.

***12 Ocak Çarşamba***

-Yurt İçi Gündem-

Yurt içinde öne çıkan bir verinin olmadığı günde, TÜİK’ten gelecek veriler ekranlara düşecek. TÜİK, dış ticaret endeksleri, kümes hayvancılığı üretimi ile süt ve süt ürünleri üretimi verilerini yayımlayacak (10.00).

-Yurt Dışı Gündem-

Asya-Avustralya
—————

Analistler günü Asya piyasalarından gelecek önemli verilerle karşılayacaklar. İlk veri Güney Kore’den gelecek Aralık ayı işsizlik oranı olacak. İşsizlik oranı en son yüzde 3,1 seviyesinde açıklanmıştı (02.00).

Avustralya’dan gelecek Tüketici Güven Endeksi rakamının ardından (02.30), Japonya cari denge ve kredi verileri takip edilecek (02.50).

Asya’nın en önemli verisi Çin’in enflasyon rakamları olacak. Çin’de Aralık ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyatları aynı saatte ekranlara düşecek. Kasım ayında tüketici fiyatları yıllık yüzde 2,3, üretici fiyatları yüzde 12,9 artış göstermişti (04.30).

Japonya’nın 5 yıllık tahvil ihalesi de gündemde yer alıyor. Bir önceki 5 yıllık ihalede faiz -%0,086 olarak gelmişti (06.30).

Avrupa
——

Avrupa’da analistlerin takip edeceği en önemli veri Euro Bölgesi sanayi üretimi olacak. Sanayi üretimi Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 1,1, geçen yıl aynı aya göre yüzde 3,3 artış göstermişti (13.00). Analistler sanayi üretiminde yüzde 0,7 artış olacağı yönünde görüş belirttiler.

Portekiz ve Sırbistan enflasyon rakamları diğer açıklanacak veriler olacak.

Sırbistan Merkez Bankası faiz kararı da takvimde yer alıyor (14.00).

Amerika
——-

ABD’de petrol işlemcileri tarafından yakından takip edilen ve her hafta açıklanan API petrol stokları verisi erken saatlerde ekranlara düşecek (00.30). API petrol stokları bir önceki hafta 6,43 milyon ton düşüş göstermişti.

Yine her hafta açıklanan MBA mortgage verileri de takvimde yer alıyor (15.00).

Günün en önemli verisi yine ABD’den gelecek enflasyon rakamları olacak. Ülkere Aralık ayına ilişkin tüketici fiyatları açıklanacak. Tüketici fiyatları Kasım ayında yıllık yüzde 6,8 artışla yaklaşık 40 yılın en yüksek seviyesini görmüştü (16.30). Piyasalarda Aralık ayında bir önceki aya göre enflasyonun yüzde 0,4, çekirdek enflasyonun yüzde 0,5 artacağı tahmini oluştu.

ABD’den gelecek son veri DoE petrol stokları. Petrol işlemcileri API verilerinin ardından DoE’den gelecek rakamlara odaklanacaklar (18.30).

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Atlanta Rotary Kulübü toplantısında ekonomik görünüm üzerine sohbete katılacak (20.00).

Piyasaların yakından takip edeceği bir veri ise ABD 10 yıllık tahvil ihalesi olacak. 10 Yıllık gösterge tahvil için bir önceki ihalede faiz oranı yüzde 1,518 seviyesinde çıkmıştı.

Kanada’nın da 5 yıllık tahvil ihalesi takvimde yer alıyor. Bir önceki 5 yıllık ihalede faiz yüzde 1,524 seviyesinde gelmişti.

Önemli bir gündem maddesi de ABD ve Rusya arasında Ukrayna konusundaki yapılacak güvenlik görüşmeleri olacak. İlk görüşmelerin ardından hafta boyunca iki görüşme daha yapılabileceği belirtiliyor.

***13 Ocak Perşembe***

-Yurt İçi Gündem-

Yurt içinde önemli verilerin olduğu bir gün yaşanacak. TÜİK tarafından Kasım ayına ilişkin sanayi üretimi, perakende satışlar ve ciro endeksleri aynı saatte yayımlanacak.

Son aylarda üst üste yüksek artış gösteren sanayi üretimi, Ekim ayında yıllık yüzde 8,5 ile yine olumlu bir seyir izlemişti. Sanayi üretiminde aylık artış ise yüzde 0,6 olmuştu. Aynı ayda perakende satışlar aylık yüzde 0,9, yıllık yüzde 15,2 artış gösterdi. ForeksHaber tarafından düzenlenen ankette ekonomistlerin takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yıllık medyan tahmini yüzde 8,2 seviyesinde oluştu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) ve TCMB para ve banka istatistikleri haftalık verileri yayımlanacak. Merkez Bankası haftalık bülteninde yurt dışı yerleşiklerin hareketleri, rezervler ve yurt içi yerleşiklerin döviz pozisyonu öncelikli olarak izlenecek (14.30).

-Yurt Dışı Gündem-

Asya-Avustralya
—————

Asya-Avustralya piyasalarında çok öne çıkan bir veri bulunmuyor. Güney Kore ithal fiyatları (00.01), Yeni Zelanda inşaat izinleri (00.45), Japonya para arzı (02.50) verileri takip edilecek.

Filipinler Merkez Bankası(BSP), 13 Aralık tarihli faiz toplantısı tutanakları açıklanacak.

Avrupa
——

İngiltere’de RICS Konut Fiyat Dengesi verisi, Avrupa için günün ilk verisi olacak. Fiyat dengesi Kasım ayında 71 seviyesined gerçekleşmişti (03.01).

Hollanda dış ticaret, İtalya sanayi üretimi, Yunanistan tüketici fiyatları ve Polonya cari denge, günün Avrupa’dan gelecek diğer verileri olacak.

Avrupa Birliği(AB) Dışişleri bakanları, uluslararası konuları görüşmek üzere gayri resmi bir toplantı için Brest’te toplanacak. Toplantıya Avrupa Komisyonu Yüksek Temsilcisi ve Başkan Yardımcısı Josep Borrell başkanlık edecek.

Amerika
——-

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, Philadelphia Business Journal Economic Forecast Series açılış konuşmasını yapacak (16.00).

ABD’de bir gün önce açıklanan tüketici fiyatlarının ardından bu kez Aralık ayı için üretici enflasyonu izlenecek. Üretici fiyatları Kasım ayında yıllık yüzde 9,6 seviyesine gelerek, çift haneye yaklaşmıştı (16.30). Aralık ayında üretici fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 0,4 artış bekleniyor.

Her hafta yayımlanan işsizlik başvuruları (16.30) ve doğal gaz stokları (18.30) günün diğer verileri olacak.

ABD Merkez Bankası(Fed) Yönetim Kurulu Üyesi Lael Brainard, Fed başkan yardımcısı olması ile ilgili Senato Bankacılık Komitesi’nde değerlendirmede bulunacak (18.00).

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Milwaukee Business Journal 2022 etkinliğinde ekonomi ve para politikası hakkında konuşacak (21.00).

İhale programında ise 4 ve 8 haftalık bono ile 30 yıllık tahvil ihalesi bulunuyor. 30 Yıllık tahvilin bir önceki ihalesinde faiz yüzde 1,895 seviyesinde gerçekleşmişti.

Kanada’da 2 yıllık tahvil ihalesi gerçekleştirilecek. Bir önceki 2 yıllık ihale faizi yüzde 0,988 seviyesinde oluşmuştu.

***14 Ocak Cuma***

-Yurt İçi Gündem-

Haftanın son günü yurt içinde veri bakımından hareketli bir gün yaşanacak. TÜİK, konut satışları, tarım ÜFE, ücretli çalışan sayısı, TCMB özel sektörün yurt dışı kredi borcu, Piyasa Katılımcıları Anketi ve finansal hesaplar verilerini yayımlayacak (10.00).

TÜİK, konut satışlarını 2021 yılının son ayı için açıklayacak. Kasım ayında konut satışları yıllık yüzde 59,0 artışla 112 bin 483 seviyesine gelmişti. Yabancıya konut satışları yüzde 48,4 artışla 7 bin 363 seviyesine gelerek rekor kırmıştı.

TCMB, yılın ilk Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarını duyuracak. Ankette 2022 yıl sonu için ilk tahmin oluşacak. Bir önceki ankette 12 ay sonrası için beklenti yüzde 21,39 seviyesinde oluşmuştu.

Özel sektörün yurt dışqı kredi borcu verisi Kasım ayı için gelecek. Bir önceki ay söz konusu borç 169,8 milyar dolar olarak açıklanırken, piyasalar tarafından daha yakından takip edilen 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemeleri 42,2 milyar dolar olmuştu.

Türkiye ve Ermenistan Özel Temsilcileri arasındaki ilk toplantı Moskova’da yapılacak.

-Yurt Dışı Gündem-

Asya-Avustralya
—————

Asya piyasaları Japonya’dan gelecek Aralık ayına ilişkin üretici fiyatlarıyla güne başlayacak. Kasım ayında üretici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,6, geçen yıl aynı aya göre yüzde 9,0 artış göstermişti (02.50). Piyasalarda Aralık ayı için beklenti aylık yüzde 0,3, yıllık yüzde 8,8 seviyesinde oluştu.

Günün diğer önemli verisi ise Çin tarafından gelecek. Çin’de Aralık ayı ve 2021 yılına ilişkin dış ticaret rakamları açıklanacak (05.00).

Asya’da günün son verisi Hindistan’da enflasyon olarak daha öncelikli kabul edilen toptan fiyatlar rakamları olacak. Ülkede toptan fiyatlar Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,73, geçen yıl aynı aya göre yüzde 14,23 artmıştı (09.30).

Avrupa
——

Piyasalar Avrupa açılışında İngiltere’den gelecek yoğun veri akışını izleyecekler. Kasım ayına ilişkin sanayi üretimi, dış ticaret, aylık GSYH, hizmet sektörü üretimi ve inşaat üretimi verileri aynı saatte ekranlara yansıyacak. Ülkede sanayi üretimi bir önceki ay aylık bazda yüzde 0,6 düşerken, yıllık bazda artış yüzde 1,4 seviyesinde kalmıştı (10.00).

Almanya’da 2021 yılına ilişkin GSYH rakamları açıklanacak. Ülke ekonomisi Covid-19 pandemisinin olduğu 2020 yılında yüzde 5,0 daralmıştı (12.00).

Euro Bölgesi için 2021 yılı üçüncü çeyrek döneme ilişkin konut fiyatları ile Kasım ayına ilişkin dış ticaret verileri gelecek (13.00).

Finlandiya, Romanya, Fransa, Macaristan, Slovakya, İspanya, İsveç ve Polonya tüketici fiyatları rakamları, Avrupa’da enflasyonun yönü açısından piyasalar tarafından takip edilecek.

Polonya Merkez Bankası(NBP), 4 Ocak tarihli Para Politikası Toplantısı Tutanaklarını açıklayacak.

Amerika
——-

Piyasalar tarafından yakından takip edilecek haftanın son önemli verileri ABD’den gelecek. Perakende satışlar, ithal fiyatlar, sanayi üretimi, Michigan Tüketici Güven Endeksi, işletme stokları ve Baker Hughes sondaj kule sayıları verileri ile hafta kapanacak.

ABD’den ilk gelecek veriler Aralık ayına ilişkin perakende satışlar ve ithal fiyatlar olacak. Perakende satışlar Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 artarken, otomobil hariç satışlar da aynı yönde artış göstermişti. İthal fiyatlar ise aylık yüzde 0,7, yıllık yüzde 11,7 artmıştı (16.30). Perakende satışlarda piyasa beklentisi yüzde 0,3 seviyesinde oluştu.

Sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı da Aralık ayı için açıklanacak. Sanayi üretimi bir önceki ay yüzde 0,5 artarken, kapasite kullanım oranı yüzde 76,8 seviyesinde gelmişti (17.15). Analistler sanayi üretiminde yüzde 0,4 artış tahmininde bulunurken, kapasite kullanım oranının yüzde 76,9’a çıkacağı yönünde görüş belirttiler.

Michigan Tüketici Güven Endeksi’nin Ocak ayı için ilk verisi açıklanacak. Aralık ayı nihai verisi 70,6 olmuştu (18.00). İlk beklentiler Endeksin aynı seviyede kalacağı yönünde oluştu.

New York Fed Başkanı John Williams, Dış İlişkiler Konseyi tarafından düzenlenen web seminerinde açılış konuşmasını yapacak (19.00).

kripto para