Foreks Piyasasında Bugün: Dolar, ABD PMI verileri öncesinde tahvil faizlerindeki yükselişten faydalanıyor

telegram

ABD doları, ABD Hazine tahvil getirilerinde görülen keskin yükselişin desteğiyle pazartesi günü rakipleri karşısında güç kazandı. ABD Dolar Endeksi (DXY), 2021’in son haftasında kaydettiği kayıplarını toparladı ve salı gününde Avrupa seansının erken saatlerinde yükselmeye devam ediyor. Pazartesi günü yaklaşık %8 yükselen 10 yıllık ABD tahvil getirisi, şu anda %1,63’te küçük günlük kazançlar kaydediyor. ABD’den aralık ayı ISM İmalat PMI ve kasım ayı JOLTS Açık İş Pozisyonları verileri takip edilecek. Kanada İstatistik Kurumu ise kasım ayı Sanayi Ürün Fiyat Endeksi verilerini yayınlayacak.

kripto para robotu

Haftanın başındaki iyimser piyasa ortamı, ABD Hazine tahvil getirilerini destekledi. S&P 500 ve Dow Jones endeksleri, koronavirüs Omicroin varyantının küresel ekonomik aktivite üzerindeki potansiyel olumsuz etkisine ilişkin endişelerin hafiflemesiyle sırasıyla %0,64 ve %0,68 yükseldi. ABD hisse senedi endeksleri vadeli işlemleri Avrupa seansının erken saatlerinde %0,2 ile %0,3 arasında yükselişle seyrediyor ve bu da piyasalardaki ruh halinin salı gününde iyimser kalabileceğine işaret ediyor.

EUR/USD paritesi günün ikinci yarısında keskin bir düşüş yaşadı ve pazartesi gününde 60 pipten fazla düşüş kaydederek 1,1300 seviyesinin altına yerleşti. Doların piyasa değerlemesi paritenin hareketini yönlendirmeye devam ediyor.

GBP/USD paritesi, pazartesi gününde üç günlük bir kazanç serisi yakaladı ve salı günü erken saatlerde 1,3470 civarında bir konsolidasyon aşamasına girmiş görünüyor. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, yeni bir kapanma getirmeyeceklerini yineledi, ancak sağlık sistemi üzerinde artan baskı konusunda uyardı.

Ons altın, pazartesi gününde ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükseliş karşısında keskin bir şekilde düştü, ancak şu ana kadar 1.800$ seviyesi üzerinde kalmayı başardı. Tahvil faizlerindeki yükselişin sürmesi, XAU/USD paritesinin bu seviyeyi bir kez daha test etmesine neden olabilir.

Japon yeni güvenli bir liman olarak talep bulmakta zorlanırken, USD/JPY paritesi beş yılın en yüksek seviyesine yükseldi. Parite en son, gün için %0,35 kazançla 115,70’in biraz üzerinde işlem görüyor.

Bitcoin pazartesi gününde yaklaşık %2 kaybetti ve salı günü 45.000$ seviyesine doğru düşmeye devam ediyor. Ethereum, pazartesi günü 3.680$ ile günün en düşük seviyesine dokunmasının ardından kayıplarının küçük bir kısmını toparladı ancak günü negatif bölgede kapattı.

kripto para