Dolar/TL’de dikkat edilmesi gereken seviyeler

telegram

DolarTL geçen haftaki düşüş dalgasını bu hafta yükselişlere bıraktı. Noel haftasına 10.70 seviyelerinde başlayan kur hafta ortasında 12 seviyesinin üzerinde seyrediyor.

kripto para robotu

Geçen hafta duyurulan kur korumalı TL mevduat ile dolar kurunda sağlanan gerileme sonrası TL’yi özendirmeye yönelik yönelik kararlar gelmeye devam ediyor. Zorunlu karşılık teşvikinin ardından altın hesaplarından TL mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi hakkında tebliğ yürürlüğe girdi. TL’yi özendirmeye yönelik yeni uygulamalar sonrası döviz tevdiat hesaplarında azalma görülüp görülmeyeceği önemli olacak.

Bu hafta dolar kuru yukarı yönlü bir seyir izliyor. Dalgalanma geçen haftaya göre azalsa da bitmiş değil. 11 ile 14 seviyeleri arasında oynaklık devam edebilir. Bugün TCMB tarafından 2022 yılına ilişkin Para ve Kur Politikası raporu yayımlandı. Raporda döviz kurları ile ilgili olarak dalgalı döviz kuru rejiminin sürdürüleceği ve döviz kurlarının serbest piyasa koşullarında arz ve talep dengesine göre oluşacağı belirtildi. ABD’de ise bekleyen konut satışları takip edilecek.

Forex analistleri DolarTL de yükseliş ivmesinin devam etmesi durumunda  12.40 seviyesinin direnç olarak takip edileceğini belirtirken yükseliş ivmesinin devamı için 50 günlük ortalama seviyesi olan 11.65 üzerinde kapanışların devam etmesi gerektiğini söylüyor.

kripto para