DolarTL’de 14 seviyesi geçilecek mi?

telegram

Dolar kurunda 14 seviyesi önemli bir direnç bölgesi olarak takip ediliyor. Dünkü yükselişte de kur 13.95 seviyesinden baskılandı. 14 seviyesinin üzerinde seyirler görülmesi durumunda TCMB’den yeni bir müdahale gelip gelmeyeceği önemli olacak.

kripto para robotu

Kur korumalı mevduat ile ilgili yeni gelişmeler takip ediliyor. Tüzel kişiler de artık 6 ay veya 1 yıl vade ile kur korumalı mevduata katılabilecek. Diğer taraftan, geçen hafta yayımlanan Fed tutanakları sonrası Fed’in hızlı bir şekilde faiz artırımına gideceği beklentisi ile yüzde 1,76 seviyesine kadar yükselen ABD 10 yıllık tahvil faizleri bu hafta 1,76 seviyesinde bulunuyor.

Bugün Fed Başkanı Powell’ın konuşması takip edilecek. Powell, Banka’nın yüksek enflasyonun kök salmasını, kalıcı hale gelmesini engelleyeceğini söyleyecek. Yarın açıklanacak enflasyon verisi öncesinde başkanın vereceği mesajlar yakından takip edilecek. Yurt içinde ise cari işlemler dengesi takip edildi. Cari denge beklentilere paralel -2.6 milyar dolar açık verdi.

Forex analistleri 22 günlük ortalamasının üzerinde DolarTL kurunun güçlü duruşunu sürdürdüğünü belirtirken 14 seviyesini geçmekte zorlanan bir kurun da olduğunu söylüyorlar. 14 seviyesinin kritik eşik değer olduğunu belirten analistler bu seviyenin altında ya da üstünde olacak kalıcılığın DolarTL’de yönü belirlemede etkili olacağını söylüyorlar. TSİ 10:33’te DolarTL kuru 13.79 seviyesinde fiyatlanıyor.

kripto para