DolarTL’de 14 geçilemiyor

telegram

Dolar kurunda 13.95 seviyesi direnç olarak izlenmeye devam ediliyor. Kurda 13.95 seviyesine yönelik yükselişlerde bu seviyeden baskı geldiği takip ediliyor. 14 seviyesinin aşılması durumunda TCMB’nin yeni bir müdahalede bulunacağı beklentisi psikolojik bir direnç oluşturdu.

kripto para robotu

Dün Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları takip edildi. Powell, ekonominin artık son derece destekleyici politikaya ihtiyaç duymadığını belirtirken, enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek seyretmesi halinde zaman içinde faiz oranlarını daha fazla artırmak zorunda kalabileceklerini belirtti. Enflasyonist baskıların yıl ortasına kadar sürmesi bekleniyor.

Powell’ın enflasyon yorumu sonrası bugün gözler açıklanacak olan ABD TÜFE verisinde olacak. 2021 yılının kasım ayına kadarki süreçte yükseliş eğiliminde olan veri en son kasım ayında yıllık %6,8 açıklanmıştı. Aralık ayı verisinin %7’ye yükselmesi bekleniyor. Geçen hafta yüzde 1,51 seviyesinden yüzde 1,80 seviyesine kadar yükselen ABD 10 yıllık tahvil faizleri bu hafta yüzde 1,73 seviyesin kadar geriledi. Enflasyon verisi sonrasında ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki ve dolar endeksindeki seyir DolarTL için önemli olacak. Bugün enflasyon verisi ile birlikte ABD Fed Bej kitap raporu da takip edilecek. Yurt içinde açıklanması beklenen önemli bir veri bulunmuyor.

Forex analistleri TSİ 16:30’da açıklanacak olan ABD Tüfe verileri sonrası küresel piyasalardaki hareketlenmeden ve Dolar endeksinde oluşabilecek oynaklıktan DolarTL kurunun da etkilenebileceğini belirtirken 14 seviyesinin önemle takip edilmeye devam edileceğini söylüyorlar.

kripto para