DolarTL yönünü yukarı çevirdi

telegram

DolarTL kuru 11 ile 14 arasında geniş bir bantta dalgalanmaya devam ederken 14 seviyesine yakın seyirler içerisinde. Dün 13.65 seviyesine yükseliş gösteren parite 13.50 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştirerek yukarı yönlü ivmeyi teyitledi. Bu sabah saatlerinde 13.85 seviyesinin test edildiği kurda 14 seviyesi önemli bir direnç olarak takip ediliyor. Daha önce Merkez bankasının müdahalede bulunduğu bu seviyenin geçilip geçilmemesi ve müdahalenin gelip gelmemesi önemli olacak.

kripto para robotu

Dün akşam Fed toplantısına ait tutanaklar yayınlandı. Fed’in beklenenden erken faiz artırımına gidebileceğine yönelik beklentilerin oluşması doları güçlendiriyor. Fed yetkilileri, Omicron varyantının ekonomideki toparlanmayı olumsuz etkilemeyeceğini düşünüyor. Bu hafta ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 1,51 seviyesinden yüzde 1,73 seviyesine kadar yükseldi. Bununla birlikte dolar endeksinin de 96 seviyesi üzerinde seyri devam ediyor.

Yurt içinde ise kur korumalı mevduata yönelik gelişmeler takip ediliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, kur korumalı mevduata katılımın 91.5 milyar TL’ye ulaştığını açıkladı. Bugün TCMB tarafından yayınlanacak olan haftalık para ve banka istatistiklerinde gerçek kişilerin döviz tevdiat hesaplarındaki değişiklik takip edilecek. Yurt dışında ise ABD fabrika siparişleri, ISM imalat dışı PMI ve haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek.

Forex analistleri DolarTL kurunda 14 seviyesinin önemli bir direnç seviyesi olduğuna işaret ederken bu seviyenin üzerinde kalıcılık görülmeden uzun yönlü pozisyon açmanın riskli olabileceğini belirtiyorlar.

kripto para