DolarTL kurunda dikkat edilecek seviyeler

telegram

Dolar kuru dün haftanın ilk gününe göre daha sakin bir seyir izleyerek 13 – 13.60 aralığında dalgalanmasını sürdürdü. Bu sabah kurda işlemler 13.40 seviyelerinden geçerken Dolar kuru 11 ile 14 arasında dalgalanmasını sürdürüyor.

kripto para robotu

Cumhurbaşkanı Erdoğan kur korumalı mevduat uygulamasına geçilmesiyle kurdaki köpüğün alındığını belirtirken yükselen enflasyonun da köpüğü alınacak açıklamasında bulundu. Bu noktada kur korumalı mevduat gibi yeni enstrümanların da devreye girebileceği değerlendiriliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bankacılık sektöründe 84,05 milyar lira kur korumalı mevduat/katılım fonu bakiyesi bulunduğunu söyledi. Yarın açıklanacak para ve banka istatistiklerinde döviz tevdiat hesaplarında bir çözülme olup olmadığı takip edilecek.

Diğer taraftan, ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 1,51 seviyesinden yüzde 1,65 seviyesine yükselerek gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı yaratıyor. 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselmesiyle dolar endeksi de 96 seviyesi üzerinde yukarı yönlü görünümünü koruyor. Bugün ABD’de açıklanacak olan ADP özel sektör istihdam verisi ve FOMC tutanakları dolar endeksi üzerinde hareketlilik yaratabilir. Ayrıca, Avrupa ve ABD’de açıklanacak aralık ayı hizmet PMI verileri de yakından takip edilecektir. Yurt içinde ise açıklanması beklenen önemli bir veri bulunmuyor. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, TİM Başkanı İsmail Gülle, birlik ve konsey başkanlarının katılacağı toplantı gerçekleştirecek.

Forex analistleri DolarTL kurunun 22 günlük ortalama seviyesinde dengelenme yaşadığını, bugün itibari ile 13.31 seviyesine denk gelen ortalamanın üzerinde seyrin sürmesi durumunda 14 seviyesine kadar yükseliş hareketinin olabileceğini belirtiyorlar. Önceki haftalarda Merkez bankasının da müdahalede bulunduğu 14 seviyesinin ana direnç seviyesi olarak izlendiğini söylüyorlar. 22 günlük ortalamanın altında kapanışlar olması durumunda ise aşağıda 50 günlük ortalama seviyesi olan 12.10 un gündeme gelebileceğini belirtiyorlar.

kripto para