DolarTL kuru 14 seviyesine yaklaştı

telegram

Döviz korumalı mevduat ürünün duyurulması ile birlikte sert geri çekilme yaşayan DolarTL kuru yılın son haftasını 11 seviyelerinden 13.50 seviyelerine gerçekleştirdiği yükseliş ile tamamlamıştı. Yılın ilk işlem günü sabahında enflasyon beklentileri ile 13.85 seviyesini test eden DolarTL kuru enflasyon verisi sonrası sakin seyrini sürdürüyor.

kripto para robotu

Enflasyon verisi Aralık ayında aylık olarak %13,58 artış gösterirken yıllık bazda %36,08 artışa işaret etti. Açıklanan verilere göre 2021 yılı enflasyonu %36 seviyesinde gerçekleşmiş oldu.

Kur korumalı mevduat ürününün duyurulması ile gerileyen dolar kuru geçen hafta %20 artış kaydetti. Bu sabah da 13.50 seviyesinin üzerinde seyretmeye devam ediyor. Bugün saat 16:00’da Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında kabine toplantısı yapılacak. Toplantının ardından gelebilecek açıklamalar önemli olabilir. Kur korumalı mevduata yönelik gelişmeler ve artan vaka sayıları sonrası gelebilecek yeni önlemler takip edilecek. Yurt dışında ise gözler Avrupa ve ABD’nin imalat PMI verisinde olacak.

Forex analistleri Dolar kurunu 11 ile 14 seviyeleri arasında izlemeye devam ettiklerini belirtirken yükselişin devam etmesi halinde TCMB’nin doğrudan müdahalede bulunduğu 14 seviyesinin geçilip geçilmeyeceğinin önemli olacağını söylüyorlar. TSİ 10:28’de DolarTL 13.58 seviyesinden işlem görüyor.

kripto para