DolarTL ABD verilerine odaklandı

telegram

Dolar kuru 13.40 ve 14 seviyeleri arasında dalgalanmasını sürdürüyor. Fed tutanaklarının ardından Fed’in beklentilerin öncesinde faiz artırımına gidebileceği görüşünün artması dolar güçlendiriyor. Fed üyesi Bullard, Fed’in Mart ayında faiz oranlarını artırabileceğini belirtti.

kripto para robotu

Hafta başında 1,50 seviyelerinde olan ABD 10 yıllık tahvil faizleri haftanın son işlem gününde yüzde 1,70 seviyesinin üzerine yükseldi. Faiz artırım beklentilerinin öne çekilmesi sonrası gelişmekte olan ülke para birimlerinde baskının arttığı takip ediliyor.

Bugün ABD’de tarım dışı istihdam verisi açıklanacak. Verinin 400 bin artış gerçekleştirmesi bekleniyor. Tarım dışı istihdam verisiyle birlikte ortalama saatlik kazançlar ve işsizlik oranı verileri de takip edilecek. İşsizlik oranının da %4,2 seviyesinden %4,1’e gerilemesi bekleniyor. Açıklanacak olan veriler dolar endeksi üzerinde hareketlilik yaratabilir. Diğer taraftan, Fed üyelerinin konuşmaları ve Avrupa’nın enflasyon verisi de takip edilecek.  Yurt içinde açıklanması beklenen önemli bir veri bulunmuyor.

Forex analistleri DolarTL kurunda 14 seviyesinin önemle izlendiğini belirtirken bu seviyenin üzerinde kalıcılığın sağlanıp sağlanamayacağının önemli olacağını söylüyorlar.

kripto para