Avrupa piyasaları tatil hafta sonu öncesinde karışık bir kapanış yaptı

telegram

Tüccarların omicron Covid varyantı etrafındaki en son gelişmeleri dikkatli bir şekilde izlemesi nedeniyle, Noel Arifesinde zayıf bir ticaret seansının ardından Avrupa piyasaları günü karışık bir bölgede kapattı.

kripto para robotu

Londra’da FTSE 100 günü %0.2 kazançla kapatırken, Fransız CAC %0.3 aşağıda tamamladı. Almanya, İtalya ve İsviçre’de piyasalar Noel tatili nedeniyle kapatıldı.

Piyasa oyuncuları, koronavirüs kısıtlamaları ve daha sıkı merkez bankası politikası konusundaki endişeleri, virüsün ağır mutasyona uğramış omikron türünün delta gibi önceki varyantlardan daha hafif olduğuna dair işaretlerle dengelerken geliyor.

Güney Afrika ve İngiltere’de yeni çalışmalar bu hafta, omikron’un hastaneye yatış ve ciddi hastalık riskinin azaldığını gösteriyor.

Hakem denetimine tabi olmayan Güney Afrika araştırmasına göre, omikron ile enfekte olan kişilerin hastaneye kabul edilme olasılığı diğer varyantlara kıyasla %80 daha az. Bununla birlikte, yazarlar bunun kısmen nüfustaki daha yüksek bağışıklığa bağlı olabileceğini söylerken, Güney Afrikalı sağlık yetkilileri verilerin tüm ülkeler için tahmin edilmemesi gerektiği konusunda uyardı.

İskoçya’da aynı zamanda hakemli olmayan ayrı bir çalışma, omicron’un deltaya kıyasla hastaneye yatışla sonuçlanma olasılığının üçte iki daha az olduğunu öne sürüyor. İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı Perşembe günü bulguları destekledi, omicronlu birinin hastaneye kabul edilme olasılığının %50-70 daha az olduğunu söyleyerek.

Hükümetler, çok sayıda ülkeyi önceki mutasyonlardan çok daha hızlı bir şekilde parçalayan yeni varyantın ciddiyeti hakkında ipuçları arıyorlar. Yetkililer, şu anda dördüncü enfeksiyon dalgasının ortasında sağlık sisteminin kış döneminde büyük bir baskı altına girebileceğinden endişeliler.

Tüccarlar ayrıca, Federal Rezerv’in devasa teşvik programını agresif bir şekilde azaltmayı ve üç faiz artırımını hedeflemesiyle, 2022’de daha sıkı likidite potansiyelini de tartıyorlar.

İngiltere Merkez Bankası da şahin bir yaklaşım benimsiyor ve pandemi başladığından bu yana faiz oranlarını artıran ilk büyük merkez bankası olurken, Avrupa Merkez Bankası daha temkinli görünüyor.

Asya’da, Cuma günü piyasalar karıştı. Hong Kong ve Singapur da dahil olmak üzere bölgedeki bazı büyük pazarlar Noel Arifesi için erken kapanıyor.

ABD piyasaları Noel tatili nedeniyle Cuma günü kapalı.

Kurumsal haberlerde, HSBC Hindistan varlık yönetimi pazarındaki büyümeden yararlanmak amacıyla Hintli firma L&T Finance Holdings’in yatırım fonu kolunu 425 milyon dolara satın aldığını açıkladı. İngiltere’deki borç verenin hisseleri haberler üzerine hafifçe yükseldi.

kripto para