Analistlerden DolarTL yorumu

telegram

Artan jeopolitik risklerin ve ABD’den gelen güçlü ekonomik verilerin Dolar’a yarattığı talep gelişmekte olan ülke para birimlerini negatif etkiliyor.

kripto para robotu

Geçtiğimiz hafta Rusya-Ukrayna arası müzakerelerde ateşkes kararı çıkmazken, hafta sonu Rusya’ya yönelik yaptırımlara ilişkin yeni açıklamalar gelmeye devam etti. ABD, Rusya’ya karşı ihracat kısıtlamaları getirdi. Yeni düzenlemelerin ihracat kontrolleri ile Rusya’nın petrol rafinasyon sektörünü hedef aldığı aktarıldı. ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Avrupalı müttefikleriyle Rusya’dan petrol ithalatını durdurmayı görüştüklerini açıkladı. Gelişmeler küresel risk iştahı üzerinde ve gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı yaratmayı sürdürüyor. Rusya-Ukrayna arasında bu hafta 3. görüşmenin gerçekleşmesi beklenirken müzakereden çıkacak karar küresel piyasaların seyri açısından önemli olacak.

ABD tarafında ise cuma günü tarım dışı istihdam verisi 381 bin beklentilerin üzerinde 678 bin artış gösterdi. Dolar Endeksi verinin ardından güçlenmeye devam etti ve bu sabah 99,21 seviyesine kadar yükseldi. Güçlenen Dolar teması da baskı unsuru olarak izlenmeye devam ediliyor.

Yurtiçinde ise Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bu yılın genelinde küresel enerji fiyatlarının etkileriyle enflasyonun yüksek seyretmesinin beklendiğini belirtti.

Forex analistleri kurda ivmenin yukarı yönlü olduğunu ve geri çekilmelerin alım fırsatı olarak değerlendirildiğini belirtiyor. 14.14 ve 14 seviyeleri destek olarak izlenirken 14.60 direnç olarak izleniyor.

kripto para