5 Analist, Altın’ın Göreceği ve İzlenecek Seviyeleri Paylaştı!

telegram

Trader’lar Aralık ayı enflasyon verilerini beklerken ve Federal Rezerv’in daha hızlı faiz artırımına yönelik bahisleri tartarken altın fiyatları, zayıf ABD doları ve Hazine faizlerinin desteğiyle Salı günü yükseldi.

kripto para robotu

Bu arada, 10 yıllık Hazine tahvillerin faizi, neredeyse iki yılın en yüksek seviyesi olan %1,808’den yaklaşık %1,757’ye geriledi. Altın, yüksek enflasyona karşı bir korunma olarak kabul edilir, ancak değerli metal, getirisi olmayan külçeyi tutmanın fırsat maliyetin artırdığı için yükselen faizlere karşı oldukça hassastır. Goldman Sachs şimdi ABD Merkez Bankası’nın bu yıl faiz oranlarını dört kez artırmasını bekliyor, bu da JP Morgan ve Deutsche Bank analistlerinin görüşüne uyuyor.

Altın

Trader’lar, politika normalleşmesinin zamanlaması ve hızı hakkında yeni ipuçları ararken, günün ilerleyen saatlerinde Fed Başkanı Jerome Powell’ın adaylık duruşmasına baktıkça, dolar bir döviz sepeti karşısında geriledi. Margaret Yang, enflasyon rakamının altın üzerindeki etkisini şu şekilde değerlendiriyor:

Piyasalar çekirdek enflasyonda yıllık %5,4 artış öngörüyor ve rakamlar bu tahmini aşarsa, doların daha da yükseldiğini ve altın fiyatlarının düştüğünü görebiliriz. Ancak enflasyonun beklentinin altına düşmesi altın için bir miktar rahatlama sağlayabilir.

kripto para